Mniszek lekarski lub mniszek pospolity, może bardziej znany w nazewnictwie ludowym jako mlecz, w uprawach uznawany za chwast i jako taki najczęściej niszczony. Jest to jednak bardzo popularny chwast i w praktyce z powodu swoich właściwości wykorzystywany jako roślina jadalna, miododajna, lecznicza i pastewna. Oprócz wymienionych zastosowań, kwiaty mniszka można znaleźć w bukietach, najczęściej z kwiatów polnych.

Ta roślina rosnąca dziko rozprzestrzenia się na łąkach, w ogrodach, w sadach, na trawnikach, a także tuż przed naszym domem... wszędzie jest jej pełno ;)

W przepisie zamieszczonym poniżej kwiaty mniszka wykorzystano do przygotowania pysznego i zdrowego syropu, który można stosować do napojów, ciast i jako lekarstwo wspomagające leczenie przeziębienia, bólu gardła i kaszlu.

Warto mieć w domu zapas takiego naturalnego syropu na zimę, gdyż ten magiczny syrop zimą chroni nas przez infekcjami, a znowu wiosną wzmacnia nasze osłabione po zimie organizmy.

Kwiaty należy zbierać w suchy i słoneczny dzień. Powinny być one dobrze rozwinięte i zebrane z czystych terenów (ważne żeby nie rosły koło ruchliwych dróg). Warto też pamiętać, że najbardziej wartościowe są kwiaty majowe.

Zatem udanych zbiorów i słodkiej produkcji, no i żeby Wam te syropy służyły... na zdrowie!

Składniki

Około  kcal w 100 g. Szczegóły
Informacje o kaloriach i wartościach odżywczych są dostępne dla posiadaczy abonamentu extra.smaczny.pl.
100%
około 420 sztuk kwiatów mniszka
3 cytryny
...

Przygotowanie

Kwiaty mniszka zerwać w słoneczny dzień i najlepiej w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg. Rozłożyć np. na białej kartce, aby wyszły z nich mali „mieszkańcy”.

Następnie kwiaty przełożyć do garnka. Dodać sok z cytryn i wodę. Wszystko ra...

Zostało jeszcze 77% treści przepisu
a także 13 zdjęć i informacje o kaloryczności i wartościach odżywczych.
Załóż konto aby przeczytać cały przepis
oraz otrzymać dostęp do wszystkich 7803 przepisów, 1497 porad oraz 369 artykułów bez reklam.
Możesz testować extra.smaczny.pl przez 7 dni bez opłat i zobowiązań. Wystarczy adres email. Dostęp do przepisów otrzymasz od razu po założeniu konta.
Zakładam konto testowe na 7 dni
za darmo bez żadnych zobowiązań
Mam już konto
Loguję się
Zakładam konto testowe na 7 dni
za darmo bez żadnych zobowiązań
Mam już konto
Loguję się