Imponująca jest lista właściwości pozytywnego oddziaływania kwiatów czarnego bzu na organizm człowieka. Można wymienić tu tylko kilka z nich: zwalczają wirusy, rozrzedzają katar, działają wykrztuśnie, ułatwiają pocenie, uśmierzają ból głowy i wzmacniają odporność organizmu.

Wymienione właściwości prozdrowotne tych kwiatów wykorzystuje się do przygotowania syropu, który skutecznie pomaga zwalczać oznaki przeziębienia.

Czarny bez zazwyczaj kwitnie na przełomie czerwca - lipca. Warto pamiętać, że kwiaty powinno się zbierać zawsze w suchy dzień i najlepiej rano, ewentualnie do południa. Kwiaty najlepiej jest zbierać w dniu, w którym będziemy robić syrop. Powinno się też wybierać te drzewa, które rosną w miejscach jak najbardziej oddalonych od głównych dróg.

W proponowanym przepisie na syrop z kwiatów czarnego bzu znajduje się jeszcze cytryna i cukier.

Ten syrop charakteryzuje się specyficznym, ale przyjemnym smakiem i zapachem. Można go stosować do dosładzania herbaty oraz dodawać do napojów chłodzących i wody. Jest też świetnym i zdrowym dodatkiem do koktajli oraz deserów.

Pijmy go więc na zdrowie!

Składniki

Około  kcal w 100 g. Szczegóły
Informacje o kaloriach i wartościach odżywczych są dostępne dla posiadaczy abonamentu extra.smaczny.pl.
30 dużych kwiatów czarnego bzu (całych baldachimów) około 35 dag
...

Przygotowanie

Kwiaty czarnego bzu zerwać w słoneczny dzień z krzewów rosnących z daleka od ruchliwej drogi. Następnie rozłożyć na białej kartce, aby wyszły wszystkie żyjątka. Białe kwiaty obrać z łodyg (można odciąć nożyczkami) i przełożyć do garnka. Cyt...

Zostało jeszcze 75% treści przepisu
a także 7 zdjęć i informacje o kaloryczności i wartościach odżywczych.
Załóż konto aby przeczytać cały przepis
oraz otrzymać dostęp do wszystkich 7814 przepisów, 1497 porad oraz 369 artykułów bez reklam.
Możesz testować extra.smaczny.pl przez 7 dni bez opłat i zobowiązań. Wystarczy adres email. Dostęp do przepisów otrzymasz od razu po założeniu konta.
Zakładam konto testowe na 7 dni
za darmo bez żadnych zobowiązań
Mam już konto
Loguję się
Zakładam konto testowe na 7 dni
za darmo bez żadnych zobowiązań
Mam już konto
Loguję się