Sezon na przetwory w pełni. Jedną z metod utrwalania żywności jest kiszenie - tradycja stara jak świat. Spośród wszystkich warzyw najchętniej wybieramy ogórki. Przepisów i receptur na ich kiszenie jest całe mnóstwo. Jaki zatem jest sekret udanego przepisu na kiszone ogórki? Co zrobić, by były jędrne, twarde i pełne aromatu?

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to jedna z najstarszych metod przedłużania trwałości żywności. Szczególnie popularna jest w Europie ...

Zostało jeszcze 96% treści artykułu.
Pozostała część tego artykułu
oraz wszystkie 7843 przepisów, 1497 porad oraz 369 artykułów bez reklam są dostępne dla posiadaczy abonamentu extra.smaczny.pl.

Darmowy test trwa 7 dni. Otrzymasz pełny dostęp do całej treści. Bez żadnych zobowiązań, wystarczy adres email. Możesz także zarejestrować się przez konto Facebook lub Google. Następnie możesz wykupić dostęp od 10,75 zł miesięcznie. Cena zależy od czasu trwania abonamentu.

Abonament ma charakter jednorazowej wpłaty, zakup abonamentu nie zobowiazuje do wnoszenia kolejnych opłat. Opłata może zostać dokonana elektronicznie (karta, e-przelew lub paypal za pośrednictwem Przelewy24) lub przelewem na nasze konto. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

Komentarze Smakowiczów (46)

Dodawanie komentarzy...

jest dostępne po zakupieniu abonamentu.
2018-07-23
Ela

Stosuję 35 g soli na 1 litr wody źródlanej zimnej,kupuję ją w dużych 5 litrowych baniakach, kiszenie odbywa się w wówczas w naturalnych warunkach, nie gotuję wody ani jej nie podgrzewam, dokładnie rozpuszczam sól niejodowaną w zimnej wodzie, ta ilość soli jest dla mnie odpowiednia , ogórki są odpowiednio słone, nie używam łyżki do odmierzania soli, przez pierwsze 5 dni nakrywam słoiki aby nie było dostępu światła, ponieważ kwas mlekowy powstaje w warunkach beztlenowych bez dostępu światła w tem. do 20 st. C, po tym czasie wynoszę do piwnicy. Bezwzględnym warunkiem udanych przetworów jest czystość ogórków, nakrętek i słoików,aby niepożądane bakterie i grzyby nie utrudniały wytwarzania kwasu mlekowego, ogórki muszą być b.świeże, bez nawozów, namoczone na ok. 0,5 godziny przed kwaszeniem. dokładnie wymyte.

Takie są moje wieloletnie doświadczenia udanych przetworów z ogórków kiszonych.

2017-07-17
ewa

ja ogórki robię tak zwyczajnie...przegotowana i przestudzona woda na jeden litr kopiasta łyżka soli niejodowanej,koper,czosnek,chrzan i pakuję to do plastikowych pojemników po pięciolitrowej wodzie i na sznurkach wpuszczam do studni.Uwierzcie mi ze lepszych ogórków nie ma a to dlatego ze tam mają stałą temperaturę.Polecam!

2017-07-17
Krystyna

Ażeby ogóreczki się udały - to wszystko zależy od ogórków. Muszą być twarde, po prostu świeże. Miękkich nie ma co kisić bo z góry będą kapciowate. Czosnek, koper, chrzan- korzeń i liście z wiśni - te cztery przyprawy + woda przegotowana /ciepła/ z solą i ogóreczki są wykwintne. Smacznego !

Pozostało: 43