Ciasto typu przekładaniec daje wiele możliwości uzyskania różnych smaków. Dodatkową cechą charakterystyczną przekładańców jest to, że są jak tęcza, wielokolorowe. To zapewne atuty ciast wielowarstwowych.

Mamy tutaj do czynienia z ciastem miodowym, z którego wykonujemy trzy cienkie placki, gdzie każdy pieczemy osobno. Po upieczeniu i ostudzeniu placki są twarde, ale to charakterystyczne dla ciast miodowych. One potem po złożeniu i sklejeniu wilgotnymi, słodkimi masami, po około 2 dniach zmiękną, a wtedy całe ciasto... po prostu rozpływa się w ustach!

W tym przepisie na ciasto wykorzystano jabłka, przygotowując z nich pyszną masę jabłkową. Kolejną warstwę przekładańca stanowi masa kremowa wykonana na bazie masła. Ciasto na zewnątrz udekorowane jest słodką polewą czekoladową i posypane chrupiącymi orzechami laskowymi - mniam :)

Taka kompozycja składników o różnych właściwościach dała w efekcie fantastyczny smak. Ciasto doskonale wpisuje się w letnie zwyczaje picia kawy na tarasie lub balkonie, albo po prostu w ogrodzie. Świetnie komponuje się z kawą.

Idealne jest na różne okazje, na urodziny, imieniny, chrzciny, roczek, komunię, a także na Święta Wielkanocne i Bożonarodzeniowe. Świetnie prezentuje się także na sylwestrowym stole, z którego jak na dobre ciasto przystało - bardzo szybko znika :)

Niepowtarzalna słodycz i aromat przekładańca z jabłkami i masą kremową pozwala zaliczyć go do wypieków o wyjątkowych walorach.

Zachęcamy do wypieku i życzymy smacznego :)

Składniki

Na 24 porcje. Zmień
Około  kcal na porcję. Szczegóły
Informacje o kaloriach i wartościach odżywczych są dostępne dla posiadaczy abonamentu extra.smaczny.pl.
Porcji: 24
Ciasto:
1/2 kg mąki pszennej
1 szklanka cukru pudru
25 dag masła
3 łyżki śmietany 18%
3 łyżki miodu sztucznego
2 jaja
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Masa jabłkowa:
1 ½ kg jabłek
1 galaretka cytrynowa
2 łyżki cukru
Masa kremowa:
3 szklanki mleka
7 łyżek cukru
2 żółtka
1 budyń waniliowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
20 dag masła
Polewa:
15 dag gorzkiej czekolady
5 łyżek mleka
Do dekoracji:
ok. 10 dag orzechów laskowych
2 łyżki masła

Przygotowanie

Gotowe za 3 godziny i 10 minut (w tym 1 godzina i 10 minut pracy).
Praca:1 godzina i 10 minut
Gotowanie/pieczenie:1 godzina
Oczekiwanie:1 godzina
Łatwe wykonanie.
Średni koszt.

Do mąki pszennej dodać cukier puder, miękkie masło, śmietanę, miód sztuczny, jajka, i sodę oczyszczoną. Wszytko wymieszać, zagnieść ciasto i podzielić je na trzy części. Każdą część ciasta rozłożyć na wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formie o wymiarach 25 na 36 cm. Formę z ciastem włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 20 minut w temperaturze 180 – 190 st. C. W ten sam sposób upiec pozostałe dwa placki. Placki ostudzić.

Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Przełożyć je do dużego garnka i smażyć. Następnie wsypać galaretkę cytrynową w proszku i cukier, mieszając smażyć na małym ogniu jeszcze około 10 minut. Na jeden placek ciasta wyłożyć ciepłą masę jabłkową i przykryć drugim plackiem. Lekko docisnąć.

2 szklanki mleka zagotować. Do pozostałego mleka dodać cukier, żółtka, budyń waniliowy w proszku, mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną. Dokładnie wymieszać i wlać do gotującego się mleka. Chwilkę pogotować i ostudzić. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę, dalej ucierając dodawać ostudzony budyń. Na drugi placek ciasta wyłożyć masę kremową i przykryć trzecim plackiem. Lekko docisnąć.

Gorzką czekoladę połamać, dodać mleko i podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż wszystko się połączy. Ciepłą polewą polać ciasto.

Orzechy laskowe pokroić i zrumienić na maśle. Posypać nimi ciasto (gdy polewa będzie jeszcze płynna). Ciasto jest najlepsze na drugi dzień.

Smacznego.

Kalorie i wartości odżywcze

W 100 gramach W porcji (ok. 174  g)
Energia: 244  kcal 425 kcal 21,2 % GDA*
Białka: 3,3  g 5,7 g 11,4 % GDA*
Węglowodany: 28,5  g 49,5 g 49,5 % GDA*
Tłuszcze: 13,6  g 23,6 g 33,7 % GDA*
Cholesterol: 46,8  mg 81,5 mg 27,2 % **
* procent zalecanego dziennego spożycia (GDA) obliczono wg normy dla kobiety : energia 2000 kcal, białka 50 g, węglowodany 100  g, tłuszcze 70 g.
** dla cholesterololu przyjęto dawkę uznawaną za bezpieczną na poziomie 300  mg.

Komentarze Smakowiczów (79)

Dodawanie komentarzy...

jest dostępne po zakupieniu abonamentu.
2014-01-09
Dorota
Autor przepisu

Super! to bardzo się cieszę, że to ciasto tak Mu zasmakowało. Serdecznie pozdrawiam całą rodzinkę :)

2014-01-09
gunia

Kawał dobrego sytego ciasta .Mój maż nie przepada za słodkościami ,ale tym się po prostu zajadał:) Polecam :)

2013-06-04
Dorota
Autor przepisu

Śmietanę 18%, już dopisałam :)

Pozostało: 76